Sznurówki i wkładki do butów

Znaczenie sznurówek i wkładek do butów

Poznaj znaczenie dobrego doboru sznurówek i wkładek do butów.

Wygodne buty to podstawa w każdej aktywności fizycznej, lecz do pełni satysfakcji potrzebujesz jeszcze odpowiednich akcesoriów. Dobre sznurówki i wkładki do butów zapewnią Ci bezpieczeństwo i komfort na górskiej wyprawie i szybkim spacerze.

Nikt nie lubi, gdy obuwie zsuwa się z pięty przy każdym kroku, a palce „podjeżdżają” do przodu na stromych odcinkach trasy. Prawidłowo zasznurowana cholewka eliminuje każdy z tych problemów, dlatego warto zadbać o tę kwestię – nie tylko ze względu na wygodę. Unieruchamiając stopę wewnątrz buta, poprawiasz swoją stabilność i zmniejszasz ryzyko kontuzji, co ma szczególnie duże znaczenie podczas uprawiania sportu lub marszu w górach.

Rodzaj sznurówek dobieramy na podstawie modelu i przeznaczenia butów, z którymi będziemy je nosić. W zależności od funkcji obuwia wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje sznurówek.

To grube sznurówki o okrągłym przekroju, wykonane z ciasno splecionych włókien syntetycznych o gładkiej powierzchni (nylon, poliester). Najważniejszym aspektem jest tu wysoka odporność na ścieranie i przerwanie. Trzeba bowiem pamiętać, że sznurówki trekkingowe podlegają nie tylko naturalnemu zużyciu, ale i zewnętrznym uszkodzeniom przy kontakcie z ostrymi kamieniami, gałęziami i innymi przeszkodami.

Sznurówki trekkingowe występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Najbardziej uniwersalne są oczywiście modele gładkie. Charakterystyczne dla sznurówek turystycznych jest także przeplatanie dwóch kontrastujących ze sobą odcieni.

  • Sznurówki na co dzień

Przy doborze sznurówek do codziennych butów na pierwszy plan wysuwa się estetyka. Klasyczny model w podstawowym kolorze zagra z każdym obuwiem i dowolną stylizacją. Tęczowe, neonowe odcienie sznurówek ożywią i rozweselą nawet najprostszy strój. Jeśli lubisz śledzić aktualne trendy, na pewno przypadną Ci do gustu sznurówki wzorzyste, utrzymane w supermodnym stylu.

Cienkie sznurówki o owalnym przekroju to uniwersalny model, odpowiedni zarówno w połączeniu ze sportowymi modelami lifestyle’owymi, jak i bardziej eleganckimi trzewikami. Sznurówki płaskie świetnie komponują się z klasycznymi sneakersami, płóciennymi trampkami i lekkim obuwiem letnim.

Gładkie sznurówki dodawane standardowo do butów biegowych pełnią swoją rolę bez zarzutu. Projektanci sprzętu sportowego udowadniają jednak, że nawet tak prosty dodatek można jeszcze ulepszyć! Coraz większą popularnością cieszą się specjalne sznurówki dla biegaczy. Ich materiał to połączenie poliestru z gumą – na całej powierzchni znajdują się supełki, umożliwiające regulację sznurowania jednym ruchem ręki.

Jak to możliwe? Zasada jest bardzo prosta: kiedy przeciągasz sznurowadła przez przelotki, wypustki rozciągają się tak, by zmieścić się w oczkach. Po zwolnieniu nacisku supełki odzyskują pierwotny kształt, blokując w ten sposób całe sznurowanie. Dzięki temu całość nie rozluźnia się w trakcie biegu. Supełki trzymają cholewkę w ryzach nawet bez tradycyjnego wiązania „na kokardkę”.

Jak dobrać długość sznurówek?

Najłatwiej zrobić to na podstawie długości oryginalnych sznurówek, dodanych przez producenta do danej pary obuwia. Jeśli nie masz możliwości ich zmierzenia, dobierz długość nowej pary na podstawie liczby przelotek w danej parze butów – długość ta powinna wynosić co najmniej 20 cm na każdą parę oczek lub haczyków. Weź pod uwagę także indywidualne preferencje. Jeśli z reguły ciasno wiążesz buty do samej góry, wybierz dłuższe sznurówki. Jeśli natomiast nie używasz górnych rzędów przelotek, wystarczą Ci krótsze sznurowadła.

Wkładki do butów

Trudno wyobrazić sobie wygodne buty bez dopasowanych wkładek. W zależności od kształtu i zastosowanych materiałów mogą one pełnić jedną lub kilka z następujących funkcji:

  • ochrona skóry przed otarciami i odciskami
  • stabilizacja stopy w newralgicznych strefach
  • odprowadzanie nadmiaru wilgoci ze skóry
  • dodatkowa amortyzacja wstrząsów i nierówności terenu

Materiał wkładek do butów

W obuwiu sportowym i turystycznym z reguły stosuje się wkładki piankowe. Miękkie, sprężyste tworzywo dopasowuje się do stopy i dodatkowo redukuje siłę nacisku na stopę przy stąpaniu po twardych lub wyboistych podłożach.

Wkładki do butów a komfort termiczny

Producenci wkładek do butów wykańczają ich powierzchnię przewiewną siateczką lub perforują strefy szczególnie narażone na zapocenie. Wkładki tego typu skutecznie odprowadzają nadmiar wilgoci ze skóry, a ponadto wspierają oddychające właściwości używanych butów i skarpet. Modele wyposażone w delikatną warstwę ocieplającą przeznaczone są natomiast specjalnie do użytku z butami zimowymi.

Stabilizacja pięty

Wkładki do butów sportowych i trekkingowych często zaginają się pionowo w okolicy pięty: rozwiązanie to zapewnia dodatkowe wsparcie w tym fragmencie stopy. Na wielokilometrowy trekking warto wybrać model wyprofilowany na pięcie i bokach, stabilizujący większy obszar stopy.

Wkładki do zadań specjalnych

Wkładki przeznaczone na długie dystanse i trudne warunki terenowe często wyposażane są także w żelową poduszkę na śródstopiu. Plastyczny żel odciąża strefę, która najmocniej naciska na podłoże w trakcie marszu. W efekcie zachowujesz siły na dłużej, a ponadto chronisz mięśnie i ścięgna przed przeciążeniem.

Godne uwagi są również wkładki z antypoślizgowym nadrukiem po zewnętrznej stronie. Modele tego typu nie marszczą ani nie rolują się podczas marszu – dzięki temu nie musisz przerywać wędrówki, by poprawić obuwie, a gładka powierzchnia wewnątrz cholewki nie otrze skóry stóp.

Jak dowodzi powyższe zestawienie, wybór odpowiednich akcesoriów obuwniczych może znacząco poprawić komfort noszenia używanych dotychczas butów. Nowa para sznurówek lub wkładek nie kosztuje więcej, niż kilkanaście złotych. Warto więc zaopatrzyć się w kilka par, by przetestować różne funkcjonalności i mieć w zanadrzu zapasowe akcesoria w przypadku „awarii” sprzętowych na treningu lub wycieczce.

Kliknij tutaj i sprawdź całą ofertę akcesoriów obuwniczych w porównywarce cen Defon.pl Kup taniej i nie przepłacaj.