Rodzaje butów męskich.

Poznaj rodzaje butów męskich i wybierz te, które najbardziej pasują do Ciebie.

Proste i eleganckie lub ostentacyjnie przyozdobione, smukłe lub szersze kopyto – wszystkie obecnie istniejące rodzaje obuwia pochodzą od niewielkiej liczby podstawowych modeli.

Większość rodzajów butów zostało zaprojektowanych w różnych europejskich stolicach mody w XIX wieku. Impulsem do rozwoju szewstwa męskiego było powstanie pierwszych czasopism o modzie i pewien rodzaj konkurencji wśród szewców europejskich w latach 1880 -1889. Buty stworzone ponad 100 lat temu przetrwały próbę czasu, choć zgodnie z trendami, minimalnie zmieniły swój wygląd. Grupa klasycznych butów męskich zawiera: sznurowane buty (Oxfordy, Derby, Blucher, Budapester, trzewiki męskie), buty z klamerką (Monk Strap) oraz wsuwane buty (Loafers, mokasyny, buty żeglarskie).

Espadryle – letnie buty ze sznurka

Espadryle są pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy obuwiem krytym (np. zamszowe mokasyny czy płócienne trampki), a odkrytym (sandały). W Polsce nie są zbyt popularne wśród mężczyzn, natomiast w krajach południowej Europy (głównie Hiszpania, Włochy, Portugalia, południe Francji) popularnością dorównują tenisówkom, trampkom czy mokasynom. Sporo espadryli można było zobaczyć na nogach uczestników kilku ostatnich edycji targów Pitti Uomo. Espadryle to lekkie letnie buty w których podeszwa wykonana jest z plecionki jutowej, z hiacynta wodnego lub innych naturalnych traw. Górna część powinna być wykonana z płótna bawełnianego lub lnianego, choć coraz częściej producenci wykorzystują cienką skórę naturalną. Dla podwyższenia trwałości, podeszwę podkleja się w całości lub miejscowo gumą. Klasyczne espadryle męskie, to model wsuwany, ale coraz częściej pojawiają się również modele sznurowane przypominające kształtem tenisówki czy nawet trzewiki chukka.

Glany – buty twarde, jak skała

Prawdziwy glan ma być butem, którym można zabić (jeśli przyjdzie potrzeba), z którym nie trzeba się cackać i który zniesie wszystkie, nawet najbardziej perwersyjne wyczyny właściciela. Dobrze dobrane glany mogą zaowocować związkiem idealnym – niewymagającym żadnej pielęgnacji, a trwającym po grób.

Noszone przez część grup subkulturowych: punków i skinheadów, popularne są również wśród metalowców oraz gotów. Buty podobne do glanów noszone są też przez służby mundurowe (np. wojsko czy policję), harcerzy i osoby pracujące w halach fabrycznych i warsztatach.

Główną cechą glanów jest ich wygląd, odróżniający się od obuwia noszonego na co dzień na ulicy. Często dla wyróżnienia sznurowadła w glanach zamieniane są na wyraźnie kontrastujące barwą, np. białe, czerwone lub w barwach fluorescencyjnych, czasami odmiennej barwy w każdym bucie. Często kolor sznurowadła świadczyć ma o guście muzycznym bądź przekonaniach politycznych właściciela butów (np. białe są typowe dla środowisk nacjonalistów, a czerwone dla anarchistów). Określenie „glany” oznaczało początkowo buty z demobilu lub podobne do nich obuwie robocze, z czasem specjalnie produkowane „glany”, w różnych kolorach, trafiły do ogólnodostępnych sklepów z obuwiem, stając się nie elementem manifestacji kontestacji, ale modą.

Kalosze męskie – nie są eleganckie, ale idealne na deszcz

Kalosze, przez wielu nazywane gumiakami, w dzisiejszych czasach nie są już tylko butami używanymi do prac na wsi, ale stały się bardzo modnym obuwiem, które pozwala na stworzenie ciekawych i niebanalnych stylizacji. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są one niezmiernie praktyczne, ponieważ zakładać je można zarówno podczas spacerów po mieście, jak i poza nim. Ponadto korzysta się z nich przez większą część roku – wiosną oraz jesienią, a nawet latem w czasie bardziej deszczowych dni, chociaż i zimą, kiedy zamiast śniegu na chodnikach jest błoto, również mogą się przydać. Zamiast wydawać pieniądze na kilka różnych par butów, można zainwestować w kalosze, które będą uniwersalne i zawsze modne. Kalosze są butami odpornymi na wilgoć, a przy tym są bardzo łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji. Nie potrzeba do nich żadnych specjalistycznych środków, wystarczy wilgotna szmatka. Kalosze to buty świadczące o stylu i poczuciu humoru ich właściciela.

Praktyczne buty na deszcz i pluchę

Kalosze męskie krótkie, długie czy ocieplane – kiedy pogoda nas nie rozpieszcza, warto je mieć “pod ręką” lub niezwłocznie się w nie zaopatrzyć (wszak polska aura jest nieprzewidywalna), a niedrożność studzienek kanalizacyjnych i ulice zamienione w potoki, to jak najbardziej nasza rzeczywistość. Męskie kalosze na miejskich ulicach nikogo już nie dziwią (spójrz, jak chętnie noszą je kobiety) i Ty dołącz do grona praktycznych osób. Deszcz nie może Was ograniczać, a jeśli wybierzesz się z dzieckiem na spacer w deszczu, zyskasz z pewnością dodatkowe “punkty”.

Kapcie męskie – trafiony prezent

Kapcie męskie, np. śmieszne, to jeden z najlepszych prezentów, jakie można podarować mężczyźnie. Męskie kapcie to praktyczny element garderoby, który jest potrzebny niemal każdemu i który można podarować przy każdej okazji.

Na rynku odzieżowym można znaleźć kapcie skórzane i pluszowe. Poszczególne modele mają swoją specyfikę, którą warto poznać.
Kapcie męskie – dlaczego są trafionym prezentem?

Kapcie zapewniają nie tylko wygodę, ale gwarantują również dobrą izolację cieplną. To dzięki nim można chodzić po zimnej podłodze i nie odczuwać przy tym dyskomfortu. Co więcej, we właściwie wyprofilowanym obuwiu stopa ma zapewnioną prawidłową pozycję i odpoczywa.

Z tych powodów kapcie męskie , nawet te śmieszne, są idealnym prezentem dla mężczyzn.

Każdy, kto wraca do domu z biura lub innego miejsca pracy po męczącym dniu, marzy tylko, by odpocząć. Komfort mogą zapewnić wówczas estetycznie wykończone męskie kapcie .

Klapki męskie – to sprawa indywidualna

Męskie klapki warto wybierać w oparciu o własne upodobania oraz sprawdzić, jakich ubrań w szafie jest najwięcej. Obuwie powinno być dopasowane do jak największej liczby letnich stylizacji. Panowie przeważnie decydują się na wybór klasycznych japonek, w których można wybrać się zarówno do sklepu, jak i nad wodę.

Jednak coraz częściej mężczyźni wybierają również klapki na miękkiej podeszwie z dwoma paskami. Można je założyć do lekkich (np. lnianych) spodni. Dobierając klapki, należy zwrócić uwagę na swobodę ruchów oraz materiał, z którego wykonane jest obuwie. Powinien być miękki, wyłożony lekką wyściółką niepowodującą otarć.

Męskie klapki w sportowym stylu są zazwyczaj uniwersalne. Łatwość czyszczenia, którą zawdzięczają gumowej powierzchni, sprawia, że są one często wybieranym obuwiem na upalne dni.

Kozaki męskie – jakie wybrać

Porządne buty to skórzane buty – to stara prawda, ale w przypadku butów zimowych męskich jest lepsza opcja. Nowoczesne materiały zdecydowanie lepiej radzą sobie z wilgocią niż skóra. Techniczne tkaniny zawierają membranę, czyli powłokę, która nie przepuszcza wody do środka, za to pozwala na lekką wentylację butów, dając stopom komfort. Dlatego zimowe buty trekkingowe to najlepszy wybór, kiedy temperatura spada poniżej zera.
Dodatkowo buty zimowe męskie z nowoczesnych materiałów zdecydowanie lepiej utrzymać w nienagannej czystości – większość zabrudzeń i plam można doczyścić wilgotna szmatką. Modele z technicznych tkanin mają tylko jedną jedyną wadę – wszystkie mają sportową stylistykę.
Więc jeśli musisz wyglądać elegancko albo w stylu casual, sięgnij po buty z klasycznej skóry. Ich wnętrze powinno być wyściełane ocieplającą tkaniną – sama skóra nie tylko nie chroni przed zimnem ale też sztywnieje w czasie silnych mrozów.