Kolczykowanie - piercing

Piercing – czy kolczykowanie jest bezpieczne?

Kolczykowanie staje się z dnia na dzień popularniejsze. Dowiedz się, czy jest bezpieczne i gdzie je wykonać.

Piercing, czyli przekłuwanie różnych części ciała kolczykami, to coraz bardziej popularna metoda ozdabiania ciała i wyrażania siebie. Jednak aby zabieg był w pełni bezpieczny, a efekt cię zadowolił, musisz wybrać odpowiednie studio i kolczyki. Jak to zrobić i czym się kierować?

Wybierz dobre studio piercingu

Czy wiesz, że piercingu nie należy wykonywać w gabinecie kosmetycznym? Zazwyczaj jest tak, że kosmetyczki przeszły tylko krótkie szkolenie i nie mają żadnych certyfikatów. Piercer natomiast powinien posiadać wiedzę na temat budowy poszczególnych części ciała, higieny i sterylizacji narzędzi. Zanim zdecydujesz się na piercing, warto zapoznać się z opiniami na forach internetowych, sprawdzić oferty poszczególnych studiów i poznać warunki higieniczne, które tam panują.

Czystość w studiu piercingu

W studiu powinien panować porządek, a higiena powinna być utrzymana na najwyższym poziomie. Wszystkie sprzęty, igły i kolczyki muszą być sterylne; piercer powinien odkażać je w autoklawie. Osoba odpowiedzialna za przeprowadzanie zabiegu powinna założyć rękawiczki oraz maseczkę na usta, włosy i… brodę. Ważny jest też ogólny porządek w studiu. Jeżeli po podłodze turlają się kłęby kurzu, to z czystością sprzętów również nie będzie najlepiej.

Jak wybrać kolczyk?

To zależy od miejsca przekłucia. Kolczyk możesz kupić w studiu piercingu. Powinien być szczelnie zamknięty i wysterylizowany w autoklawie. Pamiętaj, że wymoczenie kolczyka w wodzie utlenionej nie wystarczy. Jeżeli sama kupisz kolczyk, to w studiu poproś o wyjałowienie go. Zajmie to od 30 minut do dwóch godzin.

Jak wygląda zabieg?

Piercer musi umyć i odkazić ręce, a następnie założyć jednorazowe rękawiczki. Odkażane jest również miejsce przekłucia. Miejsce, w którym znajdzie się ozdoba, jest zaznaczane flamastrem. Pamiętaj, że pistolet nie służy do zrobienia dziurki na kolczyk. Piercer wykonuje ją za pomocą sterylnej igły. Pozostało jeszcze umieścić ozdobę.