Meble łazienkowe

Meble łazienkowe, jakie wybrać? Które są najlepsze?

W łazience, jak w każdym domowym wnętrzu, przyda się dobrze dobrany zestaw mebli łazienkowych. To jednak sprzęty szczególne, od których wymaga się czego innego, niż od mebli pokojowych czy kuchennych.

Dzieje się tak dlatego, że łazienka należy do tzw. pomieszczeń mokrych. Używa się w niej wody, która może chlapać także na meble, ale co ważniejsze powoduje dużą koncentrację pary wodnej w powietrzu. To duża bolączka w łazienkach pozbawionych okien i ze słabą wentylacją. Meble łazienkowe muszą być wyprodukowane tak, by były odporne na panujące w tym pomieszczeniu warunki.

Meble łazienkowe drewniane i nie tylko

Gdy wybieramy meble łazienkowe , powinniśmy brać pod uwagę materiał z którego zostały wykonane . Tanie meble łazienkowe produkowane są najczęściej z płyt meblowych zabezpieczonych laminatem. To materiał dość trwały i dobrze znoszący łazienkowe warunki, ale tylko do czasu, gdy ciągłość laminatu zostanie przerwana. Dotyczy to najtańszych mebli, oklejonych folią PVC. Najczęściej odkleja się ona na brzegach drzwiczek czy krawędziach korpusów szafek. Jeśli woda lub para wodna dostanie się do płyty meblowej, ta z czasem spuchnie i takie meble łazienkowe możemy tylko wyrzucić. Tanie płyty meblowe tzw. suchotrwałe, sprawdzają się w meblach pokojowych, ale wykonany z nich zestaw mebli łazienkowych długo nam nie posłuży.

Drugą skrajnością są meble łazienkowe drewniane. To dość drogie sprzęty, i jeśli mają być w całości wykonane z drewna, najlepiej jeśli będą to meble łazienkowe na wymiar . Jeśli chodzi o gotowe meble łazienkowe, oferowane są zwykle tylko częściowo wykonane z drewna. Na przykład mają drewniane fronty (lub fornirowane), natomiast korpusy produkuje się materiałów drewnopochodnych, ale w wersji wilgocioodpornej. Takie meble łazienkowe są znacznie trwalsze. Warunkiem jest jednak odpowiednie zabezpieczenie. Obowiązek ten dotyczy nie tylko płyt meblowych, ale również drewna – pod wpływem pary wodnej lite drewno łatwo się paczy. Dlatego meble łazienkowe drewniane powinny być starannie zabezpieczone, najlepiej dwiema warstwami dwuskładnikowego, wodoodpornego lakieru poliuretanowego. Kupując takie meble łazienkowe trzeba koniecznie zwrócić uwagę na staranne wykończenie wszystkich elementów frontowych.

Do konstrukcji dobrej jakości mebli łazienkowych na wymiar producenci używają materiałów zabezpieczonych nie tylko przed zawilgoceniem, ale także przed grzybami i pleśnią.

Ważne jest też ustawienie mebli w łazience. Nie powinny one stać przy samej ścianie, zwłaszcza jeśli jest ona wykafelkowana. Na chłodnej powierzchni płytek wykrapla się para wodna, co mogłoby doprowadzić do zawilgocenia „pleców” szafek. Dlatego meble łazienkowe stawia się pozostawiając 5 mm odstęp od ściany. Niektóre modele mają cofniętą tylną ściankę, dzięki czemu płyta nie ma kontaktu z mokrą ścianą

Meble łazienkowe na wymiar czy w zestawie

To zależy od tego, czy chcemy mieć je od ręki, czy pasują nam standardowe wymiary. Wreszcie, czy gotowe komplety mebli łazienkowych mają odpowiednią stylistykę (lwią ich część stanowią meble łazienkowe białe ). Nietrudno kupić zestaw mebli łazienkowych utrzymany w nowoczesnej stylistyce, ale jeśli chcemy mieć stylowe meble łazienkowe, retro , lepiej będzie poszukać stolarza, który podejmie się wykonania ich zgodnie z naszym życzeniem.

Meble łazienkowe na zamówienie pozwalają najwygodniej zagospodarować łazienkę. Każdy zestaw mebli łazienkowych ma ograniczoną liczbę rodzajów szafek. Oczywiście znajdziemy wśród nich nowoczesne meble łazienkowe , np. stojące szafki-słupki czy podumywalkowe szafki wiszące, ale często w jednym komplecie mamy tylko meble łazienkowe stojące , albo tylko meble łazienkowe wiszące . Trudno więc dopasować wszystkie elementy do naszego planu urządzenia łazienki, szczególnie, jeśli nie jest ona duża.

Nowoczesne meble łazienkowe

Modne są zarówno meble łazienkowe drewniane – o fornirowanych frontach lub meble łazienkowe drewnopodobne – imitujące wzór drewna, jak i nowoczesne meble łazienkowe lakierowane . Te ostatnie mają fronty wykonane z twardej płyty drewnopochodnej MDF, pokrytej powłoką o lśniącej powierzchni. Mogą mieć dowolne kolory – często oferowane są jako białe meble łazienkowe , ale bywają też bardziej wyraziste meble łazienkowe lakierowane – czerwone, szare lub czarne.

Meble łazienkowe z umywalką

Szafka pod umywalkę ma szczególne znaczenie podczas urządzania łazienki. Jeśli kupujemy zestaw mebli łazienkowych z umywalką , nie ma problemu. Jeśli jednak samodzielnie dopasowujemy mebel i umywalkę, trzeba sprawdzić, czy będą do siebie pasować. Producenci białego montażu często oferują komplety mebli łazienkowych z szafkami dopasowanymi do oferowanych umywalek. Jeśli nie chcemy korzystać z tej opcji, najlepiej najpierw kupić szafkę, a potem dopasować do niej odpowiednią umywalkę. Warto wiedzieć, że są różne modele mebli, do których konieczne są różne typy umywalek. W pierwszym umywalka stanowi jednocześnie blat (trzeba więc kupić model blatowy). W drugim w blacie jest przygotowane fabrycznie wycięcie, w które wpasowuje się zwykłą umywalkę. Trzecie rozwiązanie to pełny blat (z otworem na syfon), stawia się na nim umywalkę nablatową.

Kliknij i sprawdź całą ofertę mebli łazienkowych w porównywarce cen Defon.pl Kup taniej i nie przepłacaj.