komputers stacjonarny czy laptop

Komputer stacjonarny czy laptop?

Dzisiaj prawdopodobnie już każdy ma sprzęt komputerowy w domu, jednak wcześniej czy później każdego czeka konieczność jego wymiany na nowy. W takiej sytuacji najpierw należy odpowiedzieć na kluczowe pytanie, co wybrać, komputer stacjonarny czy laptop?

Urządzenia stacjonarne są co prawda tanie, ale wydają się już nieco przestarzałe, z drugiej strony nowoczesne i mobilne laptopy wciąż mają sporo ograniczeń, jeśli chodzi o wydajność i funkcjonalność. Poniżej podpowiadamy, jak wybrać rodzaj sprzętu, by był idealnie dopasowany do potrzeb.

Komputer stacjonarny – co oferują sklepy i w jakiej cenie?

Sklepy proponują dwa rodzaje sprzętu stacjonarnego:

 • klasyczny desktop – jest to zestaw komputerowy składający się oddzielnych elementów: jednostki centralnej, monitora, klawiatury etc.
 • all in one – jest to nowocześniejsza wersja desktopa, w której jednostka centralna jest zintegrowana z monitorem, przez co komputer zajmuje mniej miejsca na biurku.

Desktopy różnią się przede wszystkim parametrami technicznymi i ceną – najtańsze jednostki centralne „no name” i tzw. składaki można kupić już za 800-900 zł, za komputery wyższej klasy należy wydać od 4 do 6 tysięcy złotych, natomiast za super wydajne jednostki renomowanych marek (np. Dell), służące do specjalistycznych zastosowań, trzeba zapłacić nawet 40 tysięcy złotych.

Komputery All in one to przede wszystkim modne zestawy firmy Apple iMac, które należą do najdroższych komputerów tego typu, bo kosztują od 4000 zł wzwyż. Nieco tańsze są zestawy All in one innych marek np. HP, czy Lenovo, które można kupić już za cenę od 1500 do 3000 zł.

Warto pamiętać, że do powyższych cen należy doliczyć koszt monitora (od 300 do około 1000 zł), klawiatury, myszki i innych urządzeń peryferyjnych.

Kiedy kupić desktop i jaki komputer wybrać?

Komputer stacjonarny polecany jest dzisiaj w następujących sytuacjach:

 • do zastosowań profesjonalnych, gdy wymagana jest duża wydajność sprzętu np. dla grafików
 • dla graczy (polecane są tutaj specjalne komputery gamingowe)
 • w biurze
 • do użytku domowego, gdy nie jest istotna mobilność sprzętu.

W dwóch pierwszych sytuacjach chodzi przede wszystkim o to, że tylko komputer stacjonarny można wyposażyć w odpowiednio wydajne podzespoły (np. procesor i kartę graficzną), a także dopasować do niego najwyższej jakości monitor, aby w efekcie uzyskać odpowiednie warunki do pracy z programami graficznymi. Co prawda są już na rynku specjalne laptopy do takich zastosowań, jednak w praktyce wciąż lepiej się sprawdzają jednostki stacjonarne.

Desktop okazuje się wciąż niezastąpiony do prac biurowych (w firmie lub w domu), choć warto podkreślić, że coraz częściej w korporacjach daje się pracownikom mobilne laptopy, które w biurze można zamontować do stacji dokującej podpiętej do normalnego monitora. Osoby pracujące w domu np. freelancerzy często wybierają natomiast komputery All in one, ponieważ zwykle wyposażone są one w duży i wygodny monitor, a jednocześnie zajmują niewiele miejsca na biurku.

Warto pamiętać o dwóch ważnych zaletach desktopów – przy podobnych parametrach są one zwykle dużo tańsze od notebooków. Dodatkowo w większości przypadków można je potem dowolnie konfigurować i rozbudowywać, co nie jest możliwe w przypadku laptopów.

Laptopy – jakie urządzenia można kupić?

Rynek laptopów rozwija się ostatnio dużo szybciej niż rynek komputerów stacjonarnych, ponieważ przenośne urządzenia okazują się dzisiaj w wielu przypadkach bardziej praktyczne. Najważniejszą ich zaletą jest oczywiście mobilność, dlatego producenci dwoją i się i troją, by laptopy były coraz lżejsze i cieńsze, a jednocześnie zapewniały coraz lepszą wydajność i funkcjonalność. W efekcie w sklepach mamy obecnie bardzo duże zróżnicowanie sprzętowe:

 • laptopy uniwersalne
 • ultrabooki
 • urządzenia 2w1 (połączenie laptopa z tabletem)
 • laptopy gamingowe
 • laptopy multimedialne

Największą grupę stanowią oczywiście laptopy uniwersalne, z założenia mające służyć do nauki, pracy i zabawy. Te najprostsze można kupić już za kwotę około 1000 zł. Najdroższe notebooki wyposażone w najwydajniejsze procesory, karty graficzne i rozbudowane pamięci, przeznaczone do zastosowań profesjonalnych i biznesowych, kosztują około 5000-8000 zł. Bardzo modne i najnowocześniejsze ultrabooki są cienkie i lekkie, a kosztują średnio 3-4 tys. złotych. Urządzenia 2w1 rzadko odznaczają się dużą wydajnością, ale za to świetnie sprawdzają się zarówno do pracy, jak i rozrywki, dzięki możliwości korzystania z klawiatury i ekranu dotykowego. Wśród nich można znaleźć sprzęt za 1500 zł, ale i za 7000 zł. Laptopy gamingowe przeznaczone dla graczy są wyposażone w potężny procesor i kartę graficzną, i kosztują średnio od 4000 zł w górę. Nieco taniej można kupić laptop multimedialny, którego parametry są przystosowane głównie do płynnego oglądania filmów, słuchania muzyki i przeglądania internetu.

Kiedy kupić laptop i który wybrać?

Notebook jest dzisiaj przydatny przede wszystkim dla osób, które często podróżują i to zarówno służbowo, jak i prywatnie, i w podróży potrzebują komputera do zadań związanych z pracą zawodową. Dzisiaj mobilność stała się codziennością dla przedstawicieli wielu zawodów i dla nich lekki i wydajny laptop jest po prostu podstawowym narzędziem pracy. W ich przypadku najlepiej sprawdzają się ultrabooki, albo wysokiej jakości notebooki biznesowe lub uniwersalne.

Zakup laptopa jest często dobrym rozwiązaniem także w przypadku dzieci, młodzieży i studentów. Najmłodsze pokolenie wyjątkowo ceni mobilność i rzeczywiście jej potrzebuje. Dla dzieci i młodzieży zwykle wystarczające są laptopy ze średniej półki, które kosztują do 2000 zł.

Pozostałe osoby, które chcą mieć wygodne urządzenie mobilne wyłącznie do przeglądania Internetu i rozrywki, lepiej zrobią, gdy kupią mniejszy i poręczniejszy tablet. Natomiast profesjonaliści, którzy chcą mieć bardzo wydajny komputer do pracy, powinni wybrać raczej desktop niż laptop, chyba że ten drugi ma być dodatkowym urządzeniem służącym wyłącznie do pracy podczas podróży.