aparat fotograficzny

Jaki aparat fotograficzny wybrać?

Obecnie na rynku fotograficznym mamy ogromne możliwości wyboru w sferze sprzętu fotograficznego. Mamy tu na myśli zarówno aparaty, jak i akcesoria czy samych producentów. W przemyśleniach nad zakupem zacznijmy od postaw, czyli podziału aparatów fotograficznych.

Podział aparatów fotograficznych ze względu na funkcje

Aparaty fotograficzne można różnie klasyfikować. Wśród najczęściej wymienianych podziałów wskazuje się technologię i budowę korpusu. Szczególny rodzaj aparatów stanowią tzw. aparaty natychmiastowe. Wybierając taki sprzęt wiemy już, że aparat posłuży najczęściej do spontanicznych, wspólnych zdjęć na imprezach ze znajomymi. Pozujemy, robimy zdjęcie i po chwili mamy je w dłoni, aby np. dać zaproszonym gościom na pamiątkę. To właśnie rodzaje apartów decydują o ich najważniejszych funkcjach. Analizując główne możliwości i zadania sprzętu można wymienić jeszcze następujące rodzaje aparatów fotograficznych:

  • aparaty kompaktowe – charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, dość ograniczoną liczbą funkcji dodatkowych, a często w ogóle brakiem trybu manualnego. Posiadają stały obiektyw, którego nie można wymienić. To prosty aparat cyfrowy, który mieści się w kieszeni – najczęściej dla amatorów.
  • aparaty bezlusterkowe – aparaty charakteryzujące się możliwością wymiany obiektywów w korpusie (możliwe poprzez wyeliminowanie optycznego układu wizjera, który wykorzystywał lustro). Podgląd wykonanego zdjęcia jest możliwy dzięki wbudowanemu monitorowi. Ten rodzaj aparatu ma coraz większą popularność i służy również profesjonalistom.
  • lustrzanki cyfrowe – aparat fotograficzny jednoobiektywowy, w którym wykorzystuje się materiał światłoczuły (dokładniej to matrycę światłoczułą typu CCD lub CMOS). Takie aparaty to duża ilość trybów i funkcji manualnych, więc to sprzęt, z którego korzystają bardziej zaawansowane osoby fotografujące.
  • klasyczny aparat fotograficzny, aparat analogowy – aparat analogowy z kliszą do wywołania. Sprzęt, po który dziś sięga się raczej z ciekawości lub z sentymentu. Ciekawa wycieczka w przeszłość zarówno dla starszych, jak i młodszych fanów fotografii.

Istnieje też szersza klasyfikacja aparatów fotograficznych. Np. podział „lustrzanki” na:

  • Liczba obiektywów (jednoobiektywowe, dwuobiektywowe)
  • Rodzaj materiału światłoczułego (cyfrowe, klasyczne – błędne nazywane analogowymi – tzw. fotografia tradycyjna).
  • wielkość klatki filmu (małoobrazkowe 24×36 mm, średnioformatowe – 4,5×6, 6×6, 6×9 (6×7, 6×8) cm, lustrzanka bez obiektywu, wielkoformatowe od 4×5 cala wzwyż).
  • Przeznaczenie (amatorskie, zaawansowane, profesjonalne).

A termin „lustrzanka”? Najczęściej to po prostu synonim lustrzanki jednoobiektywowej, czyli  Single Lens Reflex Camera (tzw. SLR)) albo jej odmiany cyfrowej – (Digital Single Lens Reflex Camera – DSLR).

Aparaty, co wybieramy?

Niektórzy nie przywiązują dużej uwagi do wyboru sprzętu fotograficznego. Mówią, że „aparat, to aparat”. Powtarzają „każdy robi zdjęcia, a szczegóły nie są istotne”. Wmawiają, że „są bardziej niezbędne do życia sprzęty”. A czy tak naprawdę wyobrażamy sobie życie bez robienia czy oglądania zdjęć? Jeśli sobie to wyobrażasz to możesz właśnie przestać czytać ten artykuł. Jeśli nie, to czytaj dalej…

Jaki aparat wybrać? O tym można pisać i pisać, ale tak naprawdę po prostu wystarczy przemyśleć swoje fotograficzne potrzeby. Potem wybór odpowiedniego sprzętu to już kwestia czasu. Ważny jest też oczywiście nasz budżet, ale i to jest sprawa, która nie jest przeszkodą – zróżnicowanie cenowe aparatów to wielka zaleta mnogości ofert na rynku. Nie będziemy pisać o tym, że aparat fotograficzny w smartfonie ma dziś praktycznie każdy. Natomiast do łask wraca bardzo popularny kompaktowy aparat cyfrowy. W skrócie to poręczny aparat, który zapisuje zdjęcia w formie cyfrowej. To prostota obsługi, ale i dobre zdjęcia – raczej dla amatorów, bo profesjonalista sięgnie po coś większego i z wymienną optyką.

Aparat cyfrowy lustrzanka i klasyczna lustrzanka to miejsca, gdzie dla kupujących zaczynają się schody. To znacznie więcej możliwości, ale i więcej technikaliów do przyswojenia. Lustrzanki najczęściej dzieli się na amatorskie i profesjonalne – najlepiej rozmawiać o tym ze sprzedawcą lub ekspertem.

Dlaczego chętnie sięgamy po aparaty bezlusterkowe?

Bezlusterkowce cieszą się wśród użytkowników coraz większą popularnością. Aparaty fotograficzne z wymienną optyką są doskonałym rozwiązaniem szczególnie dla osób wymagających. Od innych różnią się one budową. Poprzez wyeliminowanie lustra możliwe było zmniejszenie rozmiarów korpusu w porównaniu do lustrzanki. Jednakże w kwestii obiektywów- wymiary wyglądają podobnie. Mniejszy korpus bezlusterkowca jest jedną z częściej wymienianych zalet tego sprzętu. Niektórzy wskazują, że plusem jest także brak wizjera optycznego.