Wkrętarka elektronarzędzia

Jaką wkrętarkę wybrać

Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, podczas wyboru wkrętarki

W czasie domowych remontów bardzo przydatnym narzędziem jest wkrętarka akumulatorowa. To poręczne i funkcjonalne narzędzie sprawdzi się także u każdego majsterkowicza. Aby jednak wybrać narzędzie dopasowane do potrzeb, warto poznać jego podstawowe cechy i parametry. Tym bardziej, że na rynku znajduje się bardzo dużo modeli, które różnią się jakością, ceną oraz przeznaczeniem. Niektóre z nich łączą funkcje kilku urządzeń. Pozostaje więc pytanie: jaką wkrętarkę akumulatorową kupić?

Wkrętarka – jaką wybrać?

Wkrętarka akumulatorowa to idealne narzędzie, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma gniazdka elektrycznego. Spodoba się również osobom, które nie lubią być ograniczone kablem. Wkrętarka akumulatorowa pozwoli na prace w różnych pozycjach i nietypowych miejscach. Ciekawym rozwiązaniem są wkrętarki kątowe wyposażone w obrotową głowicę umożliwiającą pracę w trudno dostępnych miejscach. Większość wkrętarek jest wyposażonych w dodatkową funkcję: wiercenie, dzięki czemu stają się narzędziem bardzo użytecznym. Jednym z najpoważniejszych i najmocniejszych rodzajów jest wiertarko-wkrętarka akumulatorowa z udarem umożliwiająca wiercenie w betonie.

Na co zwracać uwagę?

Moc

Moc wpływa nie tylko na długość pracy bez przegrzania, ale także rodzaje materiałów, z jakimi można pracować. Dotyczy to w szczególności szczególnego rodzaju narzędzi: wiertarko-wkrętarek. Im wyższa mocy, tym w twardszym materiale można wiercić.

Napięcie

Wybór wkrętarki o określonym napięciu powinien być uzależniony od sposobu jej wykorzystania. Wpływa na moc urządzenia. Oznacza to, że wkrętarki o napięciu:

  • 3.6 do 4.8 V – sprawdzą się przy skręcaniu mebli czy sprzętu AGD, tym bardziej, że większość z nich ma już nawiercone odpowiednie otwory.
  • 6.5 do 10 V – sprawdzą się przy okazjonalnych, mało wymagających pracach remontowych czy przy majsterkowaniu, gdzie nie jest potrzebna duża moc.
  • 9.6 do 14 V – sprawdzą się przy częstszych i intensywniejszych pracach. Jeśli jest to wiertarko-wkrętarka, umożliwi ona wiercenie otworów w różnych materiałach. W tego typu modelach spotyka się również biegi, które pozwalają na dostosowanie mocy do wykonywanych prac.
  • 18 V i więcej – są to urządzenia przeznaczone dla profesjonalistów, bardzo często wyposażone w mechanizm udarowy pozwalający na wiercenie otworów w murach.

Obudowa

Wiertarko-wkrętarki mogą mieć różny kształt uzależniony od typu wykonywanych prac. Obudowa może przypominać literę:

  • T – są to narzędzia, które najczęściej wykorzystuje się do wkręcania wkrętów oraz śrub
  • P – w tym przypadku głównym wykonywam zadaniem jest wiercenie otworów.

Rozmiar urządzenia powinien być komfortowy dla użytkownika, podobnie jak rozmieszczenie wszelkiego rodzaju przycisków.

Moment obrotowy

Moment obrotowy to parametr podawany w Nm. Określa z jaką siłą będą wkręcane śruby, a tym samym jak głęboko mogą zostać osadzone. Niektóre modele mają specjalne ustawienie dotyczące momentu obrotowego umożliwiającą wiercenie. Producenci mogą podać dwie różne wartości dla:

  • wkręcenia miękkiego – dotyczy materiałów miękkich. Moment obrotowy rośnie równomiernie wraz z głębokością wkręcanego wkrętu.
  • wkręcania twardego – dotyczy materiałów twardych. Moment obrotowy rośnie bardzo wolno, by w końcowej fazie gwałtownie zwiększyć się.

Ilość biegów

Wiertarko-wkrętarki mogą być wyposażone w co najmniej dwa biegi. Pierwszy ustawia mniejszą szybkość i wyższy moment obrotowy, dzięki czemu urządzenie bardzo dobrze radzi sobie z wkręcaniem wkrętów. Drugi bieg jest przygotowany z myślą o wierceniu przez co narzędzie ma ustawione szybkie ruchy obrotowe.

Waga

Z jednej strony jest to cecha drugorzędna, jednak warto poszukać modelu, którego waga nie będzie zbyt duża. Trzymając przez dłuższy czas narzędzie, ręka może być zmęczona, a tym samym ruchy staną się mniej precyzyjne. Warto jednak pamiętać, by nie przedkładać niskiej wagi nad jakość wykonania.

Czas pracy i ładowania

Przy zakupie wkrętarki akumulatorowej warto zwrócić uwagę na dwa parametry związane z baterią:

  • czas pracy – jak długo wytrzyma urządzenie na jednym ładowaniu. Oczywiście na rzeczywiste zużycie energii ma wpływ wiele czynników jak choćby rodzaj materiału, w jaki są wkręcane wkręty czy wiercony otwór. Czas pracy nie jest podawany bezpośrednio w specyfikacji. Jest on natomiast uzależniony od pojemności akumulatora wyrażanego w Ah.
  • czas ładowania – ile czasu potrzebuje ładowarka, by naładować do pełna akumulator wkrętarki.

Rodzaje akumulatorów

W sprzedaży można spotkać się z trzema rodzajami akumulatorów stosowanych przez producentów elektronarzędzi:

  • niklowo-kadmowe (Ni-Cd) – jest to obecnie typ coraz rzadziej spotykany ze względu na wiele wad tego rozwiązania m.in.: większa waga, występowanie efektu pamięci elektrochemicznej oraz niewielką pojemność w stosunku do innych rodzajów akumulatorów, a przede wszystkim zawartość szkodliwych dla zdrowia metali ciężkich. Ich zaletą jest niski koszt produkcji oraz długi czas rozładowywania.
  • niklowo-metalowo-wodorowe (Ni-MH) – charakteryzują się większą pojemnością niż akumulatory niklowo-kadmowe, są lżejsze i nie cierpią na tak znaczny efekt pamięci elektrochemicznej. Z drugiej jednak strony oferują krótszą żywotność i niestety szybkie rozładowywanie się.
  • nikowo-cynkowe (Ni-Zn) – charakteryzują się większą mocą i są lżejsze od ogniw Ni-Cd. Są podobne do Ni-MH, Ni-Zn mają większe napięcie znamionowe (~1.65V).
  • litowo-jonowe (Li-ion) – jest to obecnie najlepsze i najpopularniejsze rozwiązanie, gdyż akumulatory charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami, są lekkie i nie mają efektu pamięci.

Akcesoria

W zestawach z wkrętarkami akumulatorowymi można znaleźć:

  • dodatkowy akumulator – niezwykle przydatne rozwiązanie, dzięki czemu nie trzeba martwić się o rozładowane urządzenie w czasie pracy.
  • „szybka” ładowarka – dzięki niej możliwe jest szybkie naładowanie wkrętarki (nawet w pół godziny). Jeśli nie będzie jej w standardowym zestawie, można dokupić ją jako oddzielne akcesorium.
  • walizka – do bezpiecznego przechowywania narzędzia wraz z akcesoriami
  • lampka – wbudowana we wkrętarkę podświetlająca obrabiany materiał

Wkrętak akumulatorowy

Wkrętak akumulatorowy to lekki śrubokręt elektryczny nadający się do wkręcania i odkręcania śrub przy drobnych urządzeniach AGD czy komputerze. W przeciwieństwie do wkrętarki nie ma funkcji wiercenia. Dysponuje niską mocą i niewielkim napięciem.

Jaka tania i dobra wkrętarka?

To, na jaką wkrętarkę akumulatorową się zdecydujemy, zależy także od naszych możliwości finansowych. Nie zawsze stać nas na urządzenie z najwyższej półki. Czego zatem można się spodziewać, dysponując ograniczonym budżetem?

  • wkrętarka do 100 – 150 zł – to jedne z najtańszych urządzeń dostępnych na rynku. Są to modele o ograniczonej mocy, które nie są tak uniwersalne jak ich droższe odpowiedniki, niemniej podczas okazjonalnego użytku sprawdzają się całkiem dobrze. W tej kategorii cenowej produktem wartym uwagi jest wkrętarka Einhell czy też Dedra,
  • wkrętarka do 300 zł – urządzenia w tej klasie cenowej charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, stąd też spektrum prac, podczas których można ich użyć, zwiększa się. Pozwalają również na obróbką różnorodnych materiałów – nie tylko drewna i tworzyw sztucznych. To idealny sprzęt do domu. Sprosta bowiem oczekiwaniom każdego majsterkowicza. Możemy go wykorzystać zarówno do skręcania mebli, jak i wiercenia dziur. Sprzęt w tej cenie zwykle charakteryzuje się dobrą renomą, warto jednak sprawdzić opinie innych użytkowników. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza wkrętarka Bosch. W tej kategorii cenowej znajdziemy również wkrętarki Graphite i Yato,
  • wkrętarka do 500 zł – to w zasadzie profesjonalna wiertarko-wkrętarka. Rzadko bowiem się zdarza, że urządzenia w tej cenie pozbawione byłyby funkcji wiercenia. Pozwalają one wykonywać zróżnicowane prace. Dlatego sprawdzą się zarówno w warsztacie półprofesjonalnego majsterkowicza, jak i na placu budowy. Wyposażone są w zaawansowane funkcje, które przydają się zwłaszcza podczas długotrwałej pracy i przy obciążeniach. Decydując się na to rozwiązanie, upewnijmy się, że zostało ono wyposażone w 18-woltowy akumulator litowo-jonowy. To najlepsza opcja dla profesjonalisty. Nawet wielokrotne ładowanie sprzętu nie prowadzi bowiem do widocznego spadku pojemności akumulatora. Zwykle również produkty w tej cenie wyposażone są w udar, tak jak wkrętarka Makita, dzięki czemu mogą pracować z twardymi materiałami. Wkrętarki akumulatorowe kosztujące 500 złotych to zwykle modele dwubiegowe, dlatego w ich przypadku mowa jest o „podwójnym” momencie obrotowym. Kupując sprzęt w tej cenie, warto zwrócić uwagę na markę DeWalt. Oprócz wcześniej wymienionych marek na uwagę zasługują również wkrętarka Metabo, Bosch oraz wkrętarka Milwaukee. To produkty wysokiej klasy, które mieszczą się w obranym przez nas budżecie, a dzięki zaawansowaniu technicznemu pozwalają na wykonywanie szerokiego spektrum prac.

Cena wkrętarki odgrywa ważną rolę w podjęciu ostatecznej decyzji co do wyboru sprzętu. Im większymi możliwościami finansowymi dysponujemy, tym lepszej jakości sprzęt możemy nabyć. Warto jednak wziąć pod uwagę także nasze potrzeby. Nie warto bowiem przepłacać za zaawansowany technicznie sprzęt, którego możliwości w ogóle nie będą wykorzystywane.

Kliknij i sprawdź cały asortyment z kategorii elektronarzędzia w porównywarce cen Defon.pl Kup taniej i nie przepłacaj.