Konsole

Jaką konsolę kupić?

Odwieczny dylemat podczas zakupu konsoli. Która konsola do gier jest lepsza? Postaramy się ułatwić odpowiedź na to pytanie.

Nawet jeśli nie jesteś fanatykiem Konsoli i Gier ciężko będzie odpowiedzieć na pytanie “Jaka konsola jest najlepsza na rynku” bez zapoznania się z naszym poradnikiem. Domowe centra rozrywki , bo taką nazwę zaczynają nosić konsole do gier nowej generacji, potrafią przekonać do siebie każdego. Mnogość oferowanych funkcji, aplikacji czy udogodnień w codziennych czynnościach dawno już przekroczyła możliwości zwykłej konsoli do gier. Ale okazuje się, że poza 2 tytanami na rynku dostępne są jeszcze doskonałe przenośne konsole do gier reprezentowane przez Nintendo Switch i 3DS, a także modele z serii Retro w postaci Sony Playstation 1 i Nintendo Classic Mini, które również maja swoich entuzjastów.

Aby ułatwić Wam odpowiedź na pytanie “Jaką konsolę kupić?” w tym poradniku przedstawimy zarówno nowe konsole Sony PS4 Slim i Pro oraz konsole Xbox One Slim i X , jak i od dawna dostępne na rynki ich poprzedniczki Xbox 360 oraz Sony PS3. Postaramy się obiektywnie przedstawić ich zalety i wady a także odpowiednio dopasować do potrzeb poszczególnych użytkowników.

Dla Państwa wygody prezentujemy modele w kolejności od najnowszych, dostępnych na rynku konsoli do gier dla dzieci, aż po modele Sony PS3 czy Xbox 360, które pierwszą młodość mają już za sobą.

Konsola Sony Playstation 4 – Idealny wybór dla całej rodziny

Konsola PlayStation 4 to czwarta, najnowsza konsola do gier z rodziny PlayStation firmy Sony Computer Entertainment. Zgodnie z zapewnieniem producenta została stworzona “przez graczy” i “dla graczy” więc powinna być wręcz idealna. I w praktyce często okazuje się, że naprawdę taka jest. Dysponuje nie tylko doskonałymi podzespołami i kartą graficzną co czyni ja najmocniejszą konsolą na świecie, ale także praktycznie nieograniczona liczba gier dedykowanych tej konsoli. Dodatkowo przygotowana jest również do rozgrywek sieciowych i dzielenia się grami poprzez Internet. Cokolwiek kochasz robić, system PS4 pozwoli Ci robić tego jeszcze więcej.

W zestawie podstawowym z konsolą znajdziecie również nowy gamepad DualShock 4, wysokiej jakości kabel HDMI oraz zestaw słuchawkowy. Na cały zestaw producent udziela w Polsce pełnej 12 miesięcznej gwarancji. Dodatkowo osoby fizyczne mają prawo do skorzystania z dodatkowej 12miesięcznej rękojmi.

Konsola Sony Playstation 4 Slim – tania i wydajna

We wrześniu 2016 roku na rynku pojawiła się nowa, nieco mniejsza wersja konsoli pod oznaczeniem PS4 Slim CUH2016. PlayStation 4 Slim nie różni się funkcjonalnie, ani technicznie od poprzedniej. Sprzęt został wyraźnie pomniejszony, ale nie uzyskał lepszej wydajności ani nowych możliwości multimedialnych. Konsola jest nieco węższa, płytsza i znacznie cieńsza, niż Ultimate Edition, ale jest mniej okazała niż poprzedniczka. Obudowa zachowała charakterystyczne skosy, ale rogi zaokrąglono. Producent zrezygnował też z ruchomej klapki, pod którą można było zajrzeć, żeby wymienić dysk twardy. Do dysku twardego można się dostać, odkrywszy szufladkę z tyłu konsoli.
To co może dziwić to rezygnacja z cyfrowego optycznego wyjścia dźwięku (TOSLINK). Oraz w dalszym ciągu braku możliwości odtwarzania filmów w formacie UHD.

Konsola Sony Playstation 4 Pro potęga i moc

Na światowe rynki trafiła 10 listopada 2016 roku. Nie oferuje co prawda gigantycznego wzrostu wydajności, tak jak wcześniej zapowiadał producent ale jest to lifting godny odnotowania.
Jakie zmiany oferuje Sony PS4 PRO?

Konsola wspiera rozdzielczość 4K i HDR (obraz o wysokim zakresie dynamiki) ale wyłącznie na telewizorach, które również wspierają te technologie.
Ulepszone możliwości graficzne tego urządzenia, a w szczególności grafika 4,2 TFLOPS (wobec 1,82 w starym PS4), Radeon sprawiają, że gry tradycyjne, a także VR prezentują się znacznie lepiej.

PlayStation 4 Pro wyposażono w dysk o pojemności 1 TB oraz ten sam procesor co w pozostałych dwóch modelach, czyli AMD Jaguar z 8 rdzeniami oraz podwyższonym taktowaniem do 2,1 GHz. Różnica jest spora bo wynosi aż 31% więcej.

Każda gra przeznaczona na PlayStation 4 będzie działać na konsolach z tej serii. To, jak prezentuje się dana gra, zależy od tego, na której konkretnie konsoli zostanie uruchomiona. Deweloperzy będą tworzyć gry tak, by były kompatybilne z różnymi wersjami. Nie będziesz musiał kupować oddzielnych gier na różne wersje PS4. Nowa gra po prostu dostosuje się do możliwości danej konsoli.

Sony Move VR – czyli Kinect do konsoli Sony i gogle wirtualnej rzeczywistości

Aby świadomie odpowiedzieć na pytanie “Jaką konsolę kupić” musimy poznać najsilniejszą broń konsoli Sony Playstation 4 jaką jest nowy system Sony PS4 Move. Ten autorski system sterowania ruchem zastosowany w konsolach Playstation umożliwiający przeniesienie ruchów rąk gracza na ekran TV. Składa się z kamerki Eye oraz kontrolera Move / tzw. różdżki / trzymanej przez gracza cały czas podczas gry w jednej ręce. Doskonałym uzupełnieniem systemu są wirtualne gogle zakładane przez graczy i przenoszące ich w nowy 3 wymiar.

Zestaw znakomicie sprawdza się w strzelaninach, grach sportowych typu ping-pong czy tenis a nawet w bijatykach czy grach wojennych.
Uzupełniony przez zestaw nakładek imitujących pistolety , rakiety tenisowe, łuki czy wreszcie miecze sprawia w użytkowaniu bardzo realistyczne wrażenie.

Każdy gracz musi być wyposażony w osobny kontroler. Dopiero wtedy konsola Playstation 4 rozpozna jego ruchy. Jednocześnie do konsoli można zalogować do 4 kontrolerów Sony Move, choć jednocześnie rozgrywka w więcej niż 2 grających jest często niemożliwa, lub stanowi znaczące utrudnienie dla graczy, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach, gdzie zawodnicy mogą zderzać się sterownikami.

Konsola Microsoft Xbox One – Multimedialne domowe centrum rozrywki

Nowa generacja konsol Microsoftu czyli Xbox One to coś więcej niż tylko konsola do gier. To multimedialne centrum rozrywki, przy pomocy którego porozmawiasz przez Skype z przyjaciółmi, obejrzysz telewizję, podzielisz się ze znajomymi nagranym przed momentem fragmentem rozgrywki czy włączysz komendą głosową ulubiony film. A to w wszystko bez przerywania zabawy w ulubione Halo czy Forzę.

Xbox One zaprojektowano jako najbardziej zaawansowaną konsolę do gier na rynku. Po raz pierwszy w historii stworzono najnowocześniejszy system operacyjny i umożliwiono jego współpracę z systemem Windows. Teraz możesz już uruchomiać różne aplikacje w środowisku Windows nie przerywając grania.

Xbox One to także rewolucyjna architektura oraz doskonała kombinacja jednostek CPU, GPU i pamięci ESRAM – to jak superkomputer we własnym salonie. Jednak sama moc jest niczym bez szybkości. Dlatego też Xbox One efektywnie wykorzystuje swoją moc i działa z szybkością błyskawicy – tego jeszcze nie było.
Konsola Xbox One ma już wbudowany napęd Blu-ray, szybsze porty USB w standardzie 3.0 , bezprzewodowa karta sieciowa, jak również obsługuje polecenia głosowe.
Na rynku są dostępne 2 wersje różniące się wyłącznie pojemnością dysku twardego : 500GB lub 1TB.

Dodatkowo nowy, znacznie doskonalszy sensor Kinect 2.0 oraz przemodelowany kontroler pozwolą na wygodne sterowanie wszystkimi funkcjonalnościami nowego Xboxa.
Niestety Kinect znany z modelu Xbox 360 nie jest kompatybilny.

Iluzja rzeczywistości
Wejdź do niezwykle realistycznego świata gier, w którym bohaterowie są niczym prawdziwi ludzie. Zaawansowana technologia sztucznej inteligencji i moc obliczeniowa konsoli Xbox One ożywią Twoje gry. A dzięki graniu w chmurze Twoje osiągnięcia pozostają na zawsze. Unikalna architektura Xbox One pozwala twórcom osiągać realistyczne efekty oraz doskonałą jakość obrazu i dźwięku.

Konsola zawsze w gotowości
Konsola Xbox One jest dostosowana do dzisiejszego szybkiego stylu życia. Kinect uruchomi twój profil jak tylko pokażesz się przed sensorem a konsola nawet włączy telewizor. Pobieranie i aktualizacja odbywają się w tle, dlatego nie będą Ci przeszkadzać w rozrywce. A kiedy zechcesz przerwać grę, zatrzyma się ona w momencie, w którym ją opuścisz, aby można było błyskawicznie do niej wrócić.

Microsoft Xbox One S – udany facelifting

We wrześniu 2016 roku konsola Xbox One przeszła niewielką modyfikację.
Xbox One S, bo tak nazwę otrzymał nowy sprzęt w porównaniu do standardowego modelu otrzymała nową atrakcyjną białą obudowę o prawie 40% mniejszych wymiarach. Największą zmianą jest fakt, że zasilacz zamiast na zewnątrz znalazł się w środku obudowy.

Dodatkowo nowa wersja konsoli jest kompatybilna z takimi technologiami, jak 4K UHD oraz High Dynamic Range, ale na razie wyłącznie w zakresie odtwarzania filmów.
Xbox One S natywnie nie wspiera 4K, a oferowanie gier w jakości 4K odbywa się poprzez odpowiednie renderowanie obrazu w jakości Full HD, a następnie jego skalowanie. Odbija się to na finalnej jakości. Konsola wspiera High Dynamic Range, jednak z rozwiązania tego korzysta obecnie zdecydowanie niewiele gier.

Sercem konsoli Microsoftu jest ośmio rdzeniowy procesor AMD Jaguar taktujący na poziomie 1.75 GHz, a GPU taktuje na poziomie 914 MHz. Ogólna moc obliczeniowa GPU plasuje się na poziomie 1.31 TFLOPów.

Jeżeli zależy nam na funkcjonalnym multimedialnym urządzeniu zdolnym do uruchomienia najnowszych gier w niekoniecznie najlepszej jakości, a także odtworzeniu filmów na Blu-ray w jakości 4K, Xbox One S zdecydowanie będzie lepszym i tańszym rozwiązaniem. Nie wspiera on jednak VR, co może odstraszyć zwolenników tej ciągle nowej technologii.

Wyposażono ją w 3 różne dyski twarde ( o pojemności 500GB, 1TB oraz 2TB) , więc odejdą zmartwienia, że na konsoli jest zbyt mało miejsca.

Jeśli chodzi o wsparcie dla rozdzielczości 4K UHD, nie oznacza to że gry będą w takiej rozdzielczości obsługiwane. Opcja ta dotyczy materiałów wideo z Netflixa czy filmów z płyt Blu-Ray.

Xbox One S otrzymał także na przednim panelu port USB, dzięki czemu podłączenie Kinecta i innych akcesoriów do konsoli stanie się o wiele wygodniejsze.

Microsoft Xbox One X – najpotężniejsza konsola na świecie

Nowy Xbox One X (premiera listopad 2017) to urządzenie wprost naszpikowane potężnymi podzespołami, zaprojektowane do robienia tych samych rzeczy co popularne konsole One S czy PS4, tylko odrobinę lepiej. To trochę dziwne jak na „najpotężniejszą konsolę na świecie” jak zgodnie okrzyknięto najnowszego Xboxa X. Nowy model Xbox One X – otrzymał wszystkie dostępne funkcje poprawy jakości obrazu a więc 4K i HDR. Ucieszy to z pewnością właścicieli nowych, wielkoekranowych odbiorników telewizyjnych. Dla tych z nieco starszymi nie będzie miało wielkiego znaczenia.

Xbox One X to kawał wybitnej konsoli do gier. Jest mocna, wyjątkowa zaprojektowana. Nie tylko odtwarza gry w rozdzielczości 4K ale również robi to płynnie i cicho. Nowy Xbox One X jest odrobinę mocniejszy niż Pro i dodatkowo posiada napęd Blu-ray 4K ultra HD, którego brakuje PS4 4 Pro, ale za to wszystko trzeba zapłącić dodatkowe 400 złotych. Nowy model Xbox One X – otrzymał wszystkie dostępne funkcje poprawy jakości obrazu a więc 4K i HDR.
Wewnątrz Xbox One X znajduje się seria zaprojektowanych na miarę podzespołów, o imponujących parametrach, na czele z nowym procesorem graficznym o wydajności 6 TFLOPS oraz olbrzymią 12 GB pamięcią Ram. To aż 3 krotnie więcej niż w modelu Xbox One. Xbox One X to konsola zbudowana konkretnie pod rozgrywkę w formacie 4K ze wsparciem HDR i w większości przypadków wychodzi jej to zadanie znakomicie.

Haczykiem jest to, że aby można się było cieszyć pełnią możliwości konsoli należy posiadać telewizor 4K ze wsparciem HDR a dokładniej HDR10.
Xbox One X jest również wstecznie kompatybilny ze wszystkimi grami na Xbox One z przeszłości, teraźniejszości czy przyszłości. W wielu przypadkach odtwarza je na dodatek znacznie lepiej niż kiedykolwiek przedtem.
Niestety premierze nowej konsoli nie towarzyszy premiera jakiś wyjątkowych tytułów gier na Xbox One X, które mogły by podnieść ciśnienie jej nowym nabywcom.

Konsola Nintendo Switch – stacjonarno – przenośna

Nintendo Switch to nietypowa konsola, przeznaczona zarówno dla dziecka, jak i dojrzałego gracza. Niintendo Switch to najbardziej uniwersalna konsola do gier wideo. Nie tylko można podłączyć ją do domowego telewizora i cieszyć się pięknem domowej rozrywki, ale także zabrać ze sobą w podróż nie przerywając jej. Dzięki kolorowemu ekranowi o przekątnej 6,2 cala oraz pojemnej baterii zapewniającej około 4-6 godzin pracy urządzenia będziemy mogli prowadzić rozgrywkę z przyjaciółmi zarówno w domu, w szkole na przerwie jak i podczas wakacji pod namiotem. Takie gry jak The Legend of Zelda, Pokemon, LEGO, Mario i inne platformówki będą dostępne dla Cielbie przez 24 godziny na okrągło. Podczas przebywania poza domem konsolę Nintendo Switch można naładować, wykorzystując gniazdo USB laptopa czy komputera.

Rewolucyjnym pomysłem na kontroler do konsoli jest nowy pad Nintendo Joy-Con. Dwa pady Joy mogą być używane niezależnie od siebie przez 2 graczy lub zostać połączone razem tworząc jeden zgrabny kontroler. Każdy Joy-Con ma pełny zestaw przycisków i może być używany jako cały kontroler. W każdym znajduje się także przyspieszeniomierz i żyroskopowy czujnik ruchu, co pozwala na niezależne od siebie ruchy prawym i lewem Joy-Conem. Dodatkowo Nintendo oferuje całą masę ciekawych akcesoriów do konsoli Switch zamieniających pada w pistolet, karabin czy nawet rakietę do tenisa.

Konsola Nintendo 3DS – przenośna konsola prawie bez wad

Nintendo 3DS to popularny model niedrogiej, w pełni przenośnej konsoli do gier przeznaczonej dla najmłodszych. Z łatwością zabierzesz ja ze sobą zarówno do szkoły, przedszkola, czy na wakacyjny wyjazd. Zmieści się nawet w kieszeni kurtki. Ma wbudowany akumulator i wygodny w obsłudze 3 wymiarowy, dotykowy ekran. W modelu 3 DS XL są nawet 2: górny o przekątnej 4,88 cala i dolny o przekątnej 4,18 cala.

Sprzęt jest niedrogi, a lista dostępnych gier jest naprawdę imponująca. Producent zadbał również o tzw. kompatybilność wsteczną. Nintendo 3DS pozwala uruchamiać gry z wcześniejszych kart pamięci przeznaczonych dla konsoli DualScreen (DS), których dostępność jest wręcz oszałamiająca.