Biżuteria

Jaką biżuterię podarować ukochanej osobie?

Biżuteria to często sprawa indywidualna dla każdego z nas. Jaką kupić dla bliskiej osoby?

Kobiety uwielbiają nosić biżuterię, a jeszcze bardziej lubią ją otrzymywać od swoich gentlemanów. Niestety świat błyskotek jest dla nas często obcy i tajemniczy, ale to nie powód by się wycofywać! Poznajcie kilka zasad, którymi możemy się kierować kupując biżuterię swoim damom.

Wybór odpowiedniej biżuterii nie jest taki prosty

Zatem postanowiłeś, że tym razem podarujesz swojej damie biżuterię. Gdyby to były zaręczyny, sprawa byłaby relatywnie prosta. Miałbyś tutaj bardzo ograniczony wybór. Natomiast wszelkie inne okazje pozwalają na dobór prezentu z pełnej gamy. A jest w czym przebierać: złoto, srebro, platyna, pierścionki, kolczyki, naszyjniki, bransoletki, brylanty, rubiny, perły, opale … Głowa boli!

Co gorsza biżuteria, jak większość elementów damskiego stroju, podlega silnym wpływom mody. Zatem trudno tutaj mówić o sztywnej i uniwersalnej klasyce.

Warto na początek spojrzeć wstecz i poszukać inspiracji w czasach naszych babć i dziadków.

Zasady z przedwojennych książek

Nasi przodkowie wyznawali tutaj podstawową zasadę: biżuterię wręcza się wyłącznie kobietom bliskim. Będzie to przede wszystkim wybranka serca, ale także matka, siostra czy córka. Biżuteria to bowiem bardzo zobowiązujący podarunek. Kobieta, która nie czuje się związana z mężczyzną wręczającym jej biżuterię, może, a nawet powinna, prezent zwrócić.

Druga zasada nawiązuje do kobiecej elegancji, w której obowiązuje zasada umiaru i harmonii. Wybierając biżuterię dla swojej wybranki, pamiętaj, że nawet jeśli Twoje uczucie jest płomienne, prezent nie powinien krzyczeć. Tego typu ozdoby są bardziej kropką nad „i” niż głównym punktem programu. Mają podkreślać i uzupełniać urodę, a nie ją przyćmiewać. Zatem od wielkości i ilości ozdób, ważniejsza będzie jakość wykonania i użyte materiały.

Zapomnij też o kupowaniu sztucznej i kiepskiej jakości biżuterii. Czasem lepiej kupić ładne kwiaty niż kiepską błyskotkę.

Niekiedy dobrym pomysłem może wydać się wręczenie jakiegoś antyku, ale jest to ryzykowne posunięcie.

Jaki rodzaj biżuterii wybrać

W salonie jubilerskim będziesz miał do wyboru głównie pierścionki, kolczyki, naszyjniki i bransoletki. Niestety nie ma jednoznacznych zasad stosowania danego rodzaju biżuterii, ale wybór można ograniczyć.

Najpierw upewnij się, jaki rodzaj biżuterii nosi najchętniej Twoja wybranka. Przeważnie kobiety mają tutaj konkretne preferencje i istnieje ryzyko, że trafiłbyś w rodzaj, który zakłada bardzo rzadko. Bezpieczniej jest wybrać coś używanego często, a nawet codziennie.

Pierścionki

Pierścionki i obrączki są zazwyczaj pierwszym tropem, gdy w grę wchodzi miłość. Problem z nimi polega na tym, że kojarzą się z oświadczynami lub ślubem. Symbolicznie będzie to więc najbardziej zobowiązujący podarunek. Dawniej uważano, że pierścionki z małym kamieniem są zarezerwowane dla panien, jako mało okazałe, ale dziś nie przejmowałbym się tym aż tak. Wiele kobiet gustuje właśnie w skromnych ozdobach dłoni.

Jeśli to ma być niespodzianka, problemem może być dobranie odpowiedniego rozmiaru. Jest na to kilka sposobów. Możesz przynieść lub zmierzyć w domu jeden z noszonych przez wybrankę pierścionków. Niekiedy też Twój mały palec będzie rozmiaru jej serdecznego (niestety to rozwiązanie jest dość niedokładne). Natomiast najbezpieczniej jest upewnić się, że pierścionek będzie można w razie czego wymienić na inny rozmiar.

Kolczyki

Zdecydowanie bardziej uniwersalne wydają się kolczyki. Wiele kobiet posiada wręcz ich kolekcję, aby każdego dnia nosić inną parę. Co ważne, w tym wypadku odpada kwestia rozmiaru, bo dziurka w uchu jest zazwyczaj taka sama.

Wystarczy więc wybrać rodzaj kolczyków – wiszące albo wkręty (kółka w cygańskim stylu wyszły już raczej z mody). Możesz w tej kwestii zasugerować się preferencjami damy, ale miłośniczka kolczyków i tak doceni każdy nowy okaz do swojego zbioru.

Bransoletki i charmsy

Pewien renesans przeżywają bransoletki. Idea jest taka, że posiadając bazę w formie ozdobnej bransoletki oraz kilka koralików zwanych „charmsami” można stworzyć wiele kompozycji, odpowiednich na przeróżne okazje.

Pod tym względem biżuteria modułowa jest jeszcze lepszym materiałem na kolekcję. Przede wszystkim jej elementy mogą tworzyć najróżniejsze kompozycje. Co więcej nic złego się nie stanie jeśli się powtarzają. I co ciekawe niekiedy można z nich nawet tworzyć naszyjniki i kolczyki. Jest to zatem najbardziej uniwersalny, znany mi rodzaj biżuterii. Szczęściarzem jest mężczyzna, którego wybranka posiada już bazę, gdyż zakup biżuteryjnego prezentu jest w tej sytuacji błahostką.

W tym wypadku jedynym dylematem jest wybór rozmiaru bransoletki. Jest to jednak o wiele prostsze niż wybór rozmiaru pierścionka.

Naszyjnik / wisiorek na łańcuszku

Można również pomyśleć o ozdobie szyi. Jest to z pewnością rodzaj biżuterii robiącej ogromne wrażenie – mam tu ma myśli szczególnie możliwość efektownego założenia prezentu wybrance. Z drugiej strony naszyjnik może być niezwykle skromny i mało zobowiązujący, zwłaszcza w formie łańcuszka z wisiorkiem.

Przy naszyjnikach warto zwrócić uwagę, że wielkość nie zawsze ma znaczenie. Pięknie wykonana i nie rzucająca się w oczy ozdoba może robić większe wrażenie niż ogromny, błyszczący wisior.

Mowa kamieni i metali

Na tym etapie powinieneś już wiedzieć jakiego rodzaju biżuterii szukasz. Czas zatem zdecydować się na wykorzystane do jej produkcji materiały. Są co prawda pewne stare przekonania mówiące na przykład, że biała perła symbolizuje łzę, brylant szlachetność, szmaragd nadmierną namiętność, a akwamaryn przynosi nieszczęście. Te przesądy są jednak mało znane i wymieniam je wyłącznie jako ciekawostkę.

Warto natomiast wiedzieć, że w kobiecej klasycznej elegancji perły będą zawsze odpowiednie na każdą okazję. Poza tym wszelkie kamienie szlachetne będą czyniły podarunek bardziej wartościowym. Pamiętaj jednak, że im okazalsza jest biżuteria, tym jest mniej uniwersalna. Brylanty najlepiej sprawdzą się na uroczyste wieczory i bale. Z drugiej strony cyrkonie czy szkło jubilerskie będą odpowiednie na co dzień.

Złoto czy srebro?

Wybór między złotem a srebrem jest prostszy niż się wydaje. Jest to kwestia głównie gustu i zasobności portfela. Złoto jest rzecz jasna droższe i bardziej luksusowe, ale trudniej się je dopasowuje do reszty stroju. Srebro jest natomiast uniwersalne i pasuje niemal do każdej okazji i stylizacji. Mimo że jest tańsze, nadal jest szlachetne. Zresztą zdecydowana większość biżuterii dostępnej w salonach jest wykonana właśnie ze srebra. W naszej porównywarce cen Defon.pl znajdziesz coś dla bliskiej Ci osoby za rozsądną cenę.