buty dla dzieci

10 zasad prawidłowego doboru obuwia dla dziecka

Przy doborze butów dla dziecka nie warto iść na łatwiznę. Chociaż nie zawsze spełniają nasze kryteria estetyczne, a ich cena przekracza zaplanowany budżet, jest to najlepsza inwestycja w podstawę dziecka: zdrowie stóp, nóg, a nawet całej postawy.

Poznaj 10 prostych zasad, które ułatwią Ci dobór odpowiednich butów dla dziecka.

1. Buty kupuj dziecku wtedy, gdy już chodzi.

Dopóki dziecko nie zacznie chodzić, nie należy mu zakładać także skarpet z usztywnioną podeszwą. Stopa nie ma wtedy kontaktu z podłożem. Więzienie stóp w obuwiu czy usztywnionych skarpetach zaburza jej prawidłowy rozwój i hamuje poznawanie otoczenia i podłoża.

2. Pierwsze kroki dziecko może stawiać w domu bez obuwia, ale podczas samodzielnego chodzenia powinno mieć buty, również w domu.

Bardzo często mówi się o tym, że dziecko powinno jak najczęściej chodzić boso. Nie do końca jest to prawdziwe. Bez wątpienia dziecko jak najwięcej powinno chodzić boso po naturalnym podłożu, jakim jest trawa czy piasek – tylko wtedy stopa ma szansę na trójwymiarową pracę. Natomiast w domu, gdzie podłoga jest twarda stopa zachowuje się inaczej – nie ma szansy na pracę w trzech płaszczyznach, nie ma także amortyzacji i wszystkie reakcje od podłoża, które powstają podczas chodu czy biegu oddziałują negatywnie nie tylko na stawy stóp, ale także kolan i wyższe partie ciała.

3. Nie wybieraj rozmiaru butów na oko!

Po zakup nowych butów najlepiej udać się z dzieckiem. Włóż dziecku buty, niech w nich stanie, pochodzi. Naciskając na czubek buta sprawdź czy mają właściwy rozmiar. Prawidłowo dobrany but powinien być dłuższy od stopy o 5 – 10 mm ze względu na przesuwanie się stopy w bucie w trakcie chodzenia. W sklepach z obuwiem dziecięcym sprzedawca powinien dysponować miarką, sprawdzającą długość i szerokość stopy, co znacznie ułatwi dobór odpowiednich butów.

4. Buty dla dziecka powinny mieć sztywny zapiętek, nieznacznie ponad kostkę, które będzie dobrze stabilizowało pietę i wspomagało jej prawidłowe ustawienie.

5. Zwróć uwagę na podeszwę – powinna być miękka, którą da się swobodnie zgiąć trzema palcami na linii palców.

6. Szeroki czubek buta, aby paluszki mogły swobodnie pracować.

7. Wybieraj buty, których zapięcie otwiera się daleko w kierunku palców (rzepy, sznurówki), dobrze ściągające materiał na śródstopiu. Nie mogą być zbyt sztywne, aby nie ograniczać zgięcia stóp do góry.

8. Kontroluj stopy dziecka. Regularnie, co kilka tygodni mierz stopy malucha i sprawdzaj czy nie nosi już za małych butów. Starszemu dziecku w wieku 3 – 6 lat sprawdzaj stopy co 3 miesiące.

9. Nie kupuj butów z tzw. wkładką ortopedyczną. Tylko specjalista (ortopeda, fizjoterapeuta) może zalecić wykonanie indywidualnych wkładek. Pamiętaj, że do 3. roku życia dzieci płaskostopie fizjologiczne, ponieważ podściółka tłuszczowa wypełnia sklepienie stopy, a znika wraz z jej rozwojem.

10. Lepsze nowe buty.

O ile ubranka dziecko może nosić w spadku po rodzeństwie lub dzieci znajomych, o tyle buty powinny być zawsze nowe. Unikaj kupowania używanych butów i donaszania obuwia po starszym rodzeństwie. Każde dziecko chodzi inaczej, a buty dopasowują się do indywidualnych cech stóp dziecka. Nosząc używane buty, dziecko może „odziedziczyć” wady poprzedniego użytkownika.